Connect with us

Elections

Manufacture Alabama makes endorsements

Brandon Moseley

Published

on

Friday, Manufacture Alabama announced several endorsements for the upcoming primaries.

“Alabama’s Primary Election is June 5. Many Manufacture Alabama endorsed candidates have tough primary elections. It is crucial that you get out and vote on June 5. There have been many significant races over the years that have been decided in close primaries or run-offs,” the group said in a statement.

Manufacture Alabama Endorsed Candidates include:

Governor: Kay Ivey (R)
Lieutenant Governor: Twinkle Andress Cavanaugh (R)
Attorney General: Steve Marshall (R)
Commissioner of Agriculture and Industries: Gerald Dial (R)
Treasurer: John McMillan (R)
Alabama Public Service Commission, Place 1: Jeremy Oden (R)
Alabama Public Service Commission, Place 2: Chris “Chip” Beeker Jr. (R)

State Senate Races
Senate District 2: Tom Butler, R-Madison.
Senate District 13: Mike Sparks (R)
Senate District 7: Sam Givhan, R-Huntsville.
Senate District 8: incumbent Steve Livingston , R-Scottsboro.
Senate District 12: incumbent Senate Pro Tem Del Marsh, R-Anniston.
Senate District 21: incumbent Gerald Allen, R-Tuscaloosa.
Senate District 34: Jack W. Williams, R-Wilmer.

State House Races
House District 10: incumbent Mike Ball, R-Madison.
House District 12: incumbent Corey Harbison, R-Cullman.
House District 14: incumbent Tim Wadsworth, R-Arley.
House District 16: incumbent Kyle South, R-Fayette.
House District 22: incumbent Ritchie Whorton, R-Owens Crossroads.
House District 30: Rusty Jessup, R-Riverside.
House District 48: incumbent Jim Carns, R-Vestavia Hills.
House District 49: incumbent April Weaver, R-Alabaster.
House District 55: incumbent Rod Scott, D-Fairfield.
House District 64: incumbent Harry Shiver, R-Bay Minette.
House District 73: incumbent Matt Fridy, R-Montevallo.
House District 77: Malcolm Calhoun, D-Montgomery.
House District 102: Thomas Gray, R-Cintronelle.
House District 105: Chip Brown, R-Mobile.

Alabama Supreme Court
Chief Justice: Lyn Stuart (R)
Place 1: Brad Mendheim (R)
Place 4: Jay Mitchell (R)

Advertisement

Alabama Court of Civil Appeals:
Place 1: Christie Edwards (R)
Place 2: Terri Thomas (R)

Alabama Court of Criminal Appeals
Place 1: Richard Minor (R)
Place 2: Chris McCool (R)
Place 3: Bill Cole (R)

State Board of Education
Place 8: Rich Adams (R)

Advertisement
Advertisement

Authors

Advertisement

Facebook